dawniej i dziś - - - Ciekawostki z Mazur - - - Lokalne Ogłoszenia - - - - - - - - - Opowiadania o ludziach, miejscach i codziennym życiu
Search:     Advanced search

Mobilna szpitalna biblioteka na stałe w szpitalu dziecięcym w Ameryce!!!

Article ID: 102
Last updated: 02 Sep, 2019
Revision: 1
Dodaj komentarz
Comments: 0

30 sierpnia Bajkowóz czyli mobilna szpitalna biblioteka dotarła z Poznania do szpitala dziecięcego w Ameryce.  Poznańska  Fundacja Serdecznik od kilku lat buduje, wyposaża i przekazuje bezpłatnie szpitalom dziecięcym w całej Polsce mobilne biblioteki nazwane przez dzieci Bajkowozami. Tym razem Bajkowóz  otrzymał  Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce k/Olsztyna. Jest to już 76 taka biblioteka w Polsce.  Każda biblioteka to dwie kolorowe kamieniczki na kółkach wyposażone w półki na których znajduje się ponad sto nowych wybranych książek oraz kilkanaście szufladek wypełnionych baśniowymi, tajemniczymi  gadżetami takim jak  lupy, różdżki, szkatułki spełniające marzenia, korony ,magiczne okulary, stare klucze itp. 

                 

Bajkowóz jest nie tylko biblioteką, ale jest też „narzędziem  lub zestawem  narzędzi” dla pedagogów szpitalnych do pracy z dziećmi przebywającymi w szpitalu.  Kiedy pojawia się na korytarzach i w salach szpitalnych przebywające tam dzieci zapominają na chwilę o „tu i teraz” szpitala. Wokół Bajkowozu tworzy się „niewidzialna” baśniowa  przestrzeń w której wszystko jest możliwe i właśnie w tej bajkowej przestrzeni pedagodzy realizują zajęcia dla dzieci. Korzystając z bajkowozowych książek omawiają z dziećmi trudne sprawy związane zarówno z pobytem w szpitalu jak i te codzienne małe i wielkie dziecięce problemy .

Projekt „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” w ramach którego powstają biblioteki dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Uroczyste powitanie i przekazanie Bajkowozu odbyło się 30.08. br.  w Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce (k/Olsztynka)

Opiekunem Bajkowozu na terenie szpitala zostali pedagodzy ze Szkoły Podstawowej dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu w Ameryce.

www.oddzialbajka.pl

 
  


"To się dzieje naprawdę, czy tylko w mojej głowie? 
Oczywiście, że to się dzieje w twojej głowie Harry, ale czy to oznacza, że nie dzieje się naprawdę..." 
                                                                   J.K. Rowling "Harry Potter"
bajkowóz, książki dla dzieci, ameryka koło Olsztynka, mobilna szpitalna biblioteka, Poznańska  Fundacja Serdecznik, 

This article was:  
Also listed in
folder KULTURA
folder WSPIERAMY

Prev   Next
Książka Tannenberg 1914 - 2014 Bogumiła Kuźniewskiego     Deski kuchenne z drewna I Drewniane bloki kuchenne