dawniej i dziś - - - Ciekawostki z Mazur - - - Lokalne Ogłoszenia - - - - - - - - - Opowiadania o ludziach, miejscach i codziennym życiu
Search:     Advanced search

Skamieniały rycerz z kościoła w Borecznie

Boreczno, gm.: Zalewo, pow.: iławski

Żył niegdyś w Borecznie pewien dostojny rycerz. Obrał on sobie jako obiekt westchnień pewną słynącą z urody, skromną wiejską dziewczynę. Zdał sobie jednak po czasie sprawę, że stałby się obiektem szyderstw, gdyby inni rycerze dowiedzieli się, że chce on ze zwykłej chłopskiej córy uczynić swą żonę. Dlatego też nie czekając za długo, odsunął ją od siebie.
Gdy pewnego dnia szedł drogą w kierunku wsi Śliwa, podbiegła do niego wzgardzona dziewczyna i przeklęła go – żeby tak jak stoi w miejscu, którym go spotkała, zamienił się w kamień. Tak też się stało i nawet chorągiew, którą dzierżył w dłoni, skamieniała razem z nim. Mieszkający w okolicy ludzie bali się przechodzić w pobliżu przeklętego rycerza. Nawet podczas dnia miejsce to wzbudzało w wielu strach, a i parobcy nie chcieli orać pola w pobliżu, gdzie znajdował się kamień. Po czasie wyrósł tam ciernisty krzak. Z czasem jednak odważono się i przyniesiono ów kamień do kościoła. Położono go przed ołtarzem. Teraz leży on pod amboną. Natomiast w miejscu, gdzie stał dawniej skamieniały rycerz pozostał tylko ciernisty krzak.

Podanie to dotyczy bezpośrednio płyty grobowej Hansa II von Schöneich, dawnego właściciela Boreczna. Hans II zmarł w 1549 r., został pochowany w krypcie pod ołtarzem. Jego grób przykryto wapienną płytą, którą w 1882 r. przeniesiono pod ambonę, gdzie znajduje się do dziś. Ludność na swój sposób interpretowała postać rycerza wyobrażoną na płycie, widząc w nim wiarołomnego panicza. Analizując jednak treść owego podania oraz dwóch innych, spisanych przez Elizabeth Lemke, nietrudno wywnioskować, iż opowieść o rycerzu położonym pod amboną jest stosunkowo młodą (lata 30/40-te?) kompilacją co najmniej XIX wiecznych legend „Zaklęty żołnierz ze Śliwy” (E. Lemke, Volksthümliches in Ostpreussen. Drei Teile in einem Band, t. 2, New York 1978, s. 27) i „Kamień sprzed kościoła w Borecznie” (Ibidem, s. 27), które dotyczą zniszczonych wcześniejbab pruskich”.

Lit.: K. Radzimanowski, Oberländische Heimat. Ein ostpreuβisches Hausbuch für jung und alt, Eggersdorf 2004, s. 164.

This article was:  
Prev   Next
Pierścień orlicy     Zła dziewczyna z grodu znad jeziora Silm