dawniej i dziś - - - Ciekawostki z Mazur - - - Lokalne Ogłoszenia - - - - - - - - - Opowiadania o ludziach, miejscach i codziennym życiu
Search:     Advanced search

Krutynia

Article ID: 32
Last updated: 10 Jun, 2016
Revision: 3
Dodaj komentarz
Comments: 1

Królowa mazurskich rzek.

Zaliczana jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Rzeka w swoim biegu przepływa przez liczne, malownicze jeziora. Krutynia jest szlakiem łatwym i dostępnym nawet dla początkujących kajakarzy, chętnie uczęszczanym ze względu na swoją urodę. Po drodze mija się niewielkie, gościnne miasteczka i większe centra turystyczne. Wzdłuż rzeki biegną również szlaki piesze i rowerowe. W okolicy nie brakuje rezerwatów przyrody, a niektórzy twierdzą, że właśnie tu znajdują się najpiękniejsze zakątki Mazur. Rzeka Krutynia ma status rezerwatu.
Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od J. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy.
Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna.
Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwracać uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami.
Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni.
Na szlaku Krutyni ujrzymy malownicze mazurskie domki, urokliwie pochylające się nad wodą, przepłyniemy przez pola nenufarów, zobaczymy rezerwat Czapli Siwej, Królewskiej Sosny i Pływających Wysp, spotkamy się oko w oko nie tylko z wilkami w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, a dużym przeżyciem będzie obejrzenie ikonostanu w klasztorze starowierców ( starowiercy ) w Wojnowie.
Przepłyniemy przez dziewięć jezior i złożymy wizytę ostatniemu Królowi Galindów, którego posiadłości rozciągają się na iznockim brzegu Krutyni. 
Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm, dno rzeki jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a jej brzegi są dostępne, piaszczyste. Jest w niej mnóstwo ryb i raków, stanowi więc miejsce wypoczynku wszystkich uprawiających sport wędkarski i wodny. Brzegiem rzeki prowadzi ładna, osłonięta cieniem drzew alejka.
This article was:  
Prev   Next
KRUTYNIA     Noclegi w Ukcie

Showing: 1-1 of 1  
Comments rss
admin | 01 Dec, 2012 11:48 AM
Piekna rzeka i nie3samowite widoki
Posted: 6 years 11 months ago   | Permalink

Prev   Next
KRUTYNIA     Noclegi w Ukcie