dawniej i dziś - - - Ciekawostki z Mazur - - - Lokalne Ogłoszenia - - - - - - - - - Opowiadania o ludziach, miejscach i codziennym życiu
Search:     Advanced search

Jezioro Nidzkie

Jezioro otoczone jest ze wszystkich stron lasami Puszczy Piskiej, ciągnie sie szerokim łukiem od Rucianego-Nidy do wsi Wiartel.


Wraz z 13. wyspami tworzy niezapomniany krajobraz, najpiękniejsze z nich to Płaski Ostrów, Mały Ostrów, Kępa, Wysoki Ostrów i Kalinowy Ostrów.

Większośc powierzchni jeziora zajmuje rezerwat krajobrazowy „Jezioro Nidzkie”. Nad jeziorem połozone jest urocze miasteczko Ruciane-Nida oraz wsie Krzyze, Karwica oraz Pranie.

Wokół jeziora idealne trasy nadające się do wycieczek pieszych i rowerowych.

Jezioro Nidzkie w odróznieniu od Bełdanów jest spokojne, ciche, miejscami wyludnione. Cały akwen jest rezerwatem krajobrazowym, ma swoją strefę ciszy, do której nie mają wstępu motorówki. Na całej długości brzegu jeziora lezy tylko jedno miasto -Ruciane-Nida i dwie małe wioski -Krzyze i Karwica. Reszta osiedli to leśniczówki i odcięte od świata przysiółki. Z tego powodu mniej tu równiez chętnie korzystających z "cywilizacji" wodniaków. Im dalej na południe, tym bardziej pusto. Wśród ludzi miłujących spokój i przyrodę Nidzkie ma swoich zagorzałych wielbicieli, wracających tu co roku.

Powierzchnia jeziora 1831 ha. 

This article was:  
Prev   Next
Mazurskie jeziora     Jezioro Dobskie